Ustanove kulture Vojvodine kao mesta promocije tamburaškog zvuka

Ustanove kulture Vojvodine kao mesta promocije tamburaškog zvuka

Pored Radio-televizije Vojvodine, koja preko šezdeset godina baštini tamburašku tradiciju radom Velikog tamburaškog orkestra, ali i brojnim emisijama i nastupima, zaštita ovog kulturnog elementa sprovodi se i od čeonih ustnova kulture u Vojvodini, poput Arhiva  i Muzeja Vojvodine.

Muzej Vojvodine kao čuvar tamburaške tradicije

Krajem 2021. godine tamburaška praksa upisana je u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, a inicijator i predlagač ovog važnog upisa bio je Muzej Vojvodine. Ova ustanova je bila i domaćin promocije upisa, na kojoj su se okupljenima obratili lider projekta, kustos etnolog Aleksandar Antunović i članovi stručnog tima. Javnost je na ovoj promociji imala priliku da se bolje upozna sa značajem registracije i zaštite nematerijalnog kulturnog nasleđa, ali i da uživa u nastupu mladog tamburaškog sastava Velos.

Muzej Vojvodine nastavlja sa praksom sprovođenja predviđenijh mera zaštite tamburaške prakse preko projekta koji podrazumeva radionice sa decom školskog uzrasta u selu Deronje poznatom po dugoj i živoj tamburaškoj tradiciji. Takođe, 16. juna ove godine u dvorištu Muzeja Vojvodine biće održana promocija knjige Zorana Kneževa “Tamburaške priče od davnina”, u kojoj je autor objedinio veliki broj narativa vezan za život tamburaša iz mnogih mesta Vojvodine.

Tamburaši u Arhivu Vojvodine

Arhiv Vojvodine je prošle i ove godine bio domaćin nekoliko dešavanja kojim je promovisana i tamburaška muzička tradicija. Pomenuta knjiga Zorana Kneževa nekoliko puta je promovisana u dvorištu Arhiva Vojvodine, a poslednji put 18. maja. Promociju je upotpunio astup Gradskog tamburaškog orkestra Centra tamburaške kulture iz Novog Sada, kao i obraćanje čuvenog tamburaša Momčila Nikolića, koji je bio član kultnog sastava “8. tamburaša”. Takođe, deo festivala Rogalj održan je 7. maja u dvorištu Arhiva Vojvodine, gde su pored tamburaša iz Centra tamburaške kulture nastupali i članovi ansambla folklornih igara Vila, KUD Brile iz Beočina i orkestar “Zlatna Suza” iz Dinjaša u Rumuniji.

Aktivnosti pokrajinskih ustanova kulture koje promovišu tamburašku tradiciju spadaju u predviđene mere zaštite koje su definisane u prijavnom dokumentu kojim je ovaj element upisan na listu nematerijalnog kulturnog nasleđa. Navedena dešavanja dobar su primer plodne saradnje nosilaca elementa (grupa i pojedinaca) sa zvaničnim institucijama u čije delatnosti spada zaštita kulturnog nasleđa.